92,45

km2

93 000

obyvatel

1999

založeno

11

obcí

Mikroregion Žermanické a Těrlické přehrady leží v podhůří Beskyd na pomezí Podbeskydské pahorkatiny a průmyslové ostravsko-karvinské aglomerace. Osy mikroregionu tvoří řeky Lučina a Stonávka, na kterých byly v padesátých a šedesátých letech minulého století vybudovány vodní nádrže Žermanice a Těrlicko. Záměrem výstavby přehrad bylo především zásobování průmyslových podniků užitkovou vodou, ale také rekreační využití. Právě proto dnes tvoří obě přehrady společně se Statutárním městem Havířov přirozená centra mikroregionu. Kromě vodních nádrží překvapí návštěvníky z řad pěších turistů i cyklistů zvlněná krajina, ve které se střídají otevřené výhledy do krajiny s hlubokými lesy.

Sídlo a adresa

Soběšovice
adresa: Obec Soběšovice,
739 22 Soběšovice 45

Kontakty

+420 737 507 392
Předseda a jednatel: Ing. Karel Obluk

Administrátor mikroregionu

LUSTON o.p.s.
projektový manager: Ing. Jaroslav Votýpka
adresa: 739 22 Soběšovice 45
telefon: +420 737 507 392
e-mail:  luston@seznam.cz

Mikroregion Žermanické a Těrlické přehrady byl oficiálně založen 15. září 1999. V roce 2013 se stalo členem svazku obcí také Statutární město Havířov, čímž se mikroregion rozšířil na 92,45 km² a počet obyvatel stoupl na 93 tisíc. Od založení se snažili mistní aktéři podporovat prostřednictvím svazku obcí především cestovní ruch. Proto se většina projektových aktivit váže především k rozvoji turismu. Nicméně celá řada projektů byla vytvořena také na podporu komunitního života, pořádány jsou různé kulturní, sportovní a společenské akce.

 

Tipy na výlety

Vodní nádrž Žermanice je malým mořem pod Beskydami

Když se do vod Žermanické přehrady opře vítr, hladinu 250 hektarů rozsáhlého vodního díla rozhoupou mohutné vlny. Mezitím se po vodě přežene motorový člun nebo jachta a tak zjistíte, že za letní atmosférou a koupáním v čisté vodě nemusíte jezdit k moři. Pokud nejste příznivci polehávání nebo rybaření u vody, můžete si půjčit pramici nebo šlapadlo. Anebo sednout na jízdní kolo a vydat se na jednu z mnoha cyklostezek v okolí přehrady. Na okružní trase je možné kromě Soběšovické rozhledny objevit jednu ze skrytých pláží nebo hospůdek s lahodným beskydským pivem.

 

Vodní sporty a adrenalin na Těrlické přehradě

Před více než padesáti lety byla dokončena stavba Těrlické přehrady. Ta dnes patří mezi nejčistší vodní plochy v Moravskoslezském kraji, a proto je především v letních měsících zaslíbená koupání a vodním sportům. Na 266 hektarech vodní plochy je nejoblíbenějším sportem vodní lyžování, pro které byl dokonce vybudován speciální vlek. Pro ty, kdo vyhledávají menší adrenalin, jsou k dispozici půjčovny lodiček a několik pláží. Kolem přehradního jezera se můžete projet po značené cyklotrase, která vás provede kolem budov bývalého Larischova letohrádku a Těrlického zámku.

 

Žermanice jako na dlani ze Soběšovické rozhledny

Přímo na břehu Žermanické přehrady najdete Soběšovice. Uprostřed obce převyšuje okolní stavení 17 metrů vysoká rozhledna. Ta je ideálním místem pro každého, kdo rád plánuje výlety do okolí s nadhledem. Z vyhlídky uvidíte jako na dlani celou přehradu s půjčovnami lodiček a plážemi, okolní cyklostezky a pěší trasy. V pozadí se pak rozléhá nádherná zvlněná krajina Regionu Beskydy, ale také sousední Těrlická přehrada. Pokud budete mít štěstí na počasí, dohlédnete na Moravskoslezské Beskydy, Ostravu, Havířov, nebo až do Polska.

 

Unikátní architektura v nejmladším městě Havířově

Teprve v padesátých letech dvacátého století se na půli cesty mezi Ostravou a Českým Těšínem začaly stavět typické obytné domy v architektonickém stylu Sorela, tedy socialistickém realismu. Domy tvořily osu nového Havířova, který měl poskytnout střechu nad hlavou desítkám tisíc pracovníků v průmyslu a hornictví. Ten v té době zažíval v regionu nebývalý rozmach. Tehdejší stavitelé a obyvatelé asi stěží tušili, že ještě do konce století se stanou jejich domy součástí chráněné památkové zóny. Navíc, díky zachovalosti obytných domů a každoroční květinové výzdobě ulic je Havířov jedním z nejpěknějších moderních českých měst.

 

Dřevěný kostel v Albrechticích s barokní cibulí

Jeden kilometr od hráze Těrlické přehrady po proudu řeky Stonávky najdete jeden z mnoha malebných dřevěných kostelů Regionu Beskydy. Cyklistická trasa 6097, popřípadě žlutá nebo zelená turistická značka, vás dovedou do Albrechtic. Tam byl již v roce 1766 postaven jeden z nejpěknějších kostelíků v Pobeskydí. Ten je zasvěcen svatým Petrovi a Pavlovi a je charakteristický cibulovitým zakončením střechy typickým pro barokní sloh.