Euroregion Beskydy uspořádal v rámci projektu „Vítejte v Euroregionu Beskydy“ třídenní setkání s novináři na téma zážitková, aktivní a poznávací turistika v Beskydech. Cílem tohoto setkání byla prezentace volnočasových aktivit a kulturních i přírodních památek české a polské části Euroregionu Beskydy. Pozvání na setkání přijali jak píšící novináři, tak televizní štáby z České republiky a Polska.

Setkání novinářů bylo zahájeno v nově otevřeném návštěvnickém centru firmy Marlenka s.r.o., které zajišťuje veřejnosti zhlédnutí výroby populárních cukrovinek připravovaných pomocí nejmodernějších výrobních linek. Ve Frýdku-Místku se účastníci ještě seznámili s tím, co všechno nabízí rekreační oblast Olešné, v Kozlovicích pak s výrobou široké škály piv v minipivovaru, chovem westernových plemen koní a unikátní Obecnou školou. O tom, že se v regionu nechovají pouze westernové koně, ale i koně sloužící ke zlepšení zdraví lidí, se všichni přesvědčili ve Sviadnově. Zde měli možnost si vyzkoušet hiporehabilitaci na vlastním těle. V Bílé a ve Szczyrku se zástupci médií seznámili s letním provozem zimních lyžařských středisek. V létě jsou v těchto areálech provozovány sjezdy na horských kolech a koloběžkách. V Bílé úzce spolupracuje obec se soukromými subjekty a připravuje výborné podmínky pro rekreaci a využití volného času zejména pro rodiny s dětmi. Pro menší děti je zde vybudováno dětské lanové centrum, pašerácká stezka a v neposlední řadě obůrka, kde se mohou děti seznámit se zvěří, která je typická pro Beskydy. V polském Szczyrku žurnalisty zaujaly skokanské můstky vybavené umělým povrchem, na kterých se mohou polští sportovci připravovat celoročně.

Euroregion Beskydy se právem pyšní množstvím dřevěných kostelů, které jsou dnes němými svědky řemeslné zručnosti tehdejších stavitelů. Na českém území byly navštíveny kostely v Sedlištích, Řepištích, Bílé a Starých Hamrech – na Gruni. V Polsku proběhla prohlídka dřevěného kostela ve Szczyrku. Nezapomenutelným zážitkem pro všechny účastníky byla prohlídka zámku v Pszczyně. Informace o zámku a jeho historii byly návštěvníkům poskytnuty prostřednictvím elektronických komunikátorů, které umožnily volbu jazyka i vlastní tempo prohlídky. S obdobnou technologií se novináři setkali i při prohlídce centra města Bielsko-Biala. Zde systém komunikuje ve zvoleném jazyce na základě principu GPS. Systém registruje pohyb návštěvníka a poskytuje informace o památkách, které jsou z aktuálního místa na dohled. Komunikátor si lze bezplatně zapůjčit v informačním centru města Bielsko-Biala proti kauci. Na závěr návštěvy polské části Euroregionu Beskydy skupina absolvovala výjezd lanovkou na vrchol Skrzyczneho.

O tom, že tato akce naplnila cíl, pro který byla organizována, svědčí i to, že již v následujících dnech vyšly v novinách i regionální televizi reportáže z této akce.

Projekt „Vítejte v Euroregionu Beskydy“ je realizován Regionem Beskydy, zájmovým sdružením právnických osob, ve spolupráci s polským projektovým partnerem „Stowarzyszenie Region Beskidy w Bielsko-Bialej“ v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce 2007-2013 Česká republika – Polská republika.

  

předchozí zpět na výčet