138,1

km2

23 000

obyvatel

1990

založeno

10

obcí

Území Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice se rozléhá od masivu beskydského Ondřejníku přes vrcholky Palkovických hůrek až po nížinatou nivu v povodí řeky Odry. Hlavní osu mikroregionu tvoří říčka Ondřejnice, která je současně páteří etnografického regionu Lašsko. To je charakteristické zvlněnou krajinou, které od dávných dob dominují historické jádro města Brušperk, jeden z největších moravských hradů Hukvaldy a renesanční zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. O tom, že bylo Lašsko odjakživa plné šikovných lidí, svědčí další památky a zajímavosti, které se nacházejí v mikroregionu. Na hlavní cyklotrase podél Ondřejnice lze objevit například starou školu, mlýn, fojtství nebo moderní podnik, který vyváží sedadla do vlaků v celém světě.

Sídlo a adresa

Brušperk
Městský úřad Brušperk,
K Náměstí 22,
739 44 Brušperk

Kontakty

+420 558 668 119
+420 558 668 175

Odpovědné osoby

předseda: Ing. Dalibor Dvořák
starosta Staré Vsi nad Ondřejnicí

Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice čítající devět obcí a jedno město bylo oficiálně založeno 29. listopadu 2001, neformálně však existovalo již od roku 1990. Na území o rozloze 167 km² žije celkem 23 tisíc obyvatel. Aktivity členských obcí jsou směřovány nejen do cestovního ruchu, ale také do podpory podnikání, rozvoje infastruktury a vzdělávání. Sdružení pravidelně čerpá dotace z různých grantových programů a z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Těmi pokrývá náklady na projekty v oblasti lokálního a regionálního rozvoje.

 

Tipy na výlety

Výlet do malebného Lašska na Hukvaldy

Starý hrad, kouzelná obora plná vysoké zvěře, rodiště světoznámého hudebního skladatele a především úchvatné lesy nad údolím říčky Ondřejnice. To vše na vás čeká během jediného výletu na Hukvaldy, které jsou jedním z nejkrásnějších míst Regionu Beskydy. Z centra obce se můžete vydat po jedné z několika pěších tras nebo naučných stezek oborou přímo ke zřícenině hradu z 13. století. Nejpěknější procházkou je trasa kolem sochy Lišky Bystroušky. Ta symbolizuje místního rodáka Leoše Janáčka. O životě autora mnoha významných hudebních děl se nejvíce dozvíte v jeho památníku. Ten se nachází pod kopcem cestou od kostela do údolí Ondřejnice.

 

Itálie šestnáctého století ve Staré Vsi nad Ondřejnicí

Celým Lašskem se podél řeky Ondřejnice vine pěkná cyklotrasa. Pokud pojedete dolů z kopce po proudu řeky, pak rozhodně uvítáte, že trasa v Brušperku přechází do samostatné cyklostezky. Po té můžete na kole dojet až do Poodří. Na půli cesty, ve Staré Vsi nad Ondřejnicí, však vaši pozornost upoutá zámek, který vás přinutí na chvíli zastavit. Je totiž ukázkovou renesanční stavbou a klenotem architektury z let 1565 – 1570. Pocit, že jste přijeli do italské Florencie, vzbuzuje především bílá psaníčková fasáda zámku. Krásu historické třípatrové stavby umocňují arkády, které lemují zámecké nádvoří. 

 

Lašský betlém v Brušperku

Městečko Brušperk na severozápadě Regionu Beskydy je nazýváno Lašským Betlémem. Ještě dnes si zde totiž můžete připadat jako na maloměstě před dávnými časy. To na náměstí pilně pracovali řemeslníci, ke kterým chodily hospodyně kupovat sukno na košile pro děti. Když se z Brušperku vydáte za město na kopec svatého Marka, spatříte na jihu a východě celé panorama Beskyd a Palkovických hůrek. Na severu a západě pak uvidíte typickou krajinu Poodří a Moravské brány. Na opačné straně města nedaleko od náměstí pak objevíte typický větrný mlýn holandského typu, který byl postaven již v první polovině 19. století.

 

Za historií Lašska do Kozlovic

Kozlovice jsou jednou z nejkrásnějších podhorských obcí Lašska. Pod svahy Ondřejníku a Palkovických hůrek leží ves, ve které lidé odjakživa žili v souladu s přírodou. To je nejlépe poznat při návštěvě expozice fojtství, staré obecné školy nebo mlýnského areálu. V budovách a areálu ve stylu skanzenu můžete na chvíli zavřít oči, nadechnout se vůně starých časů a představit si, že sedíte ve školní lavici nebo na židli starosty před více než sto lety. Než budete po jedné z cyklotras nebo pěších stezek pokračovat ve výletu, zastavte se do pivovaru v budově z roku 1822.

 

Hůrkami za stádem daňků a Janáčkovou lavičkou

Ve stínu Beskyd najdete Palkovické hůrky. Výrazné kopce, které se zvedají z Podbeskydské pahorkatiny, jsou atraktivním místem pro celoroční procházky. Nejpěknější výlet si užijete na dvou naučných stezkách nazvaných Janáčkův chodníček a Hůrky. Ideálními výchozími body jsou přitom buď Hukvaldy, nebo Kozlovice. Na obou trasách si užijete nádhernou přírodu, kterou vytvářejí převážně listnaté lesy na zvlněných svazích malého pohoří. Naučné stezky seznamují návštěvníky s historií Lašska, místní oborou, ale také životem světoznámého rodáka Leoše Janáčka. Pokud projdete trasy pozorně, pak neuniknou vaší pozornosti stáda daňků nebo Janáčkova lavička.