84,5

km2

9 000

obyvatel

1999

založeno

10

obcí

Horský hřeben mezi Prašivou a Ropicí tvoří přirozenou hranici mikroregionu povodí Stonávky. Právě tam pramení tato řeka, která protéká polovinou obcí sdružení a posléze vtéká do přehradní nádrže Těrlicko. Druhou polovinou mikroregionu se vine říčka Ropičanka, která rovněž spojuje pohoří Moravskoslezských Beskyd s Podbeskydskou pahorkatinou. Právě přechod ze zvlněné krajiny do pohoří dosahujícího nadmořských výšek přes tisíc metrů je nejpřitažlivější pro návštěvníky této oblasti. Ti zde mohou najít jednu z nejdelších beskydských sjezdovek, atraktivní golfové hřiště nebo několik cyklistických a pěších turistických tras.

Sídlo a adresa

Třanovice
Obec Třanovice,
Třanovice 259,
 
739 53 Hnojník

Kontakty

+420 558 696 161, 558 696 929
+420 558 696 161

Odpovědné osoby

Předseda: Miloslav Hampel
starosta obce Komorní Lhotka

 
Místopředseda: Ing. Petr Martiňák
starosta obce Horní Tošanovice

Mikroregion Sdružení obcí povodí Stonávky byl založen starosty osmi obcí z podhůří Beskyd 3. června 1999. K těm se v následujících letech přidaly obce Komorní Lhotka a Ropice, aby společně vytvořily jedno z nejaktivnějších sdružení obcí v Regionu Beskydy. Obce, které na 85 kilometrech čtverečních čítají 9 tisíc obyvatel, za posledních 15 let společně realizovaly desítky projektů a rozvojových programů. V rámci rozvoje dopravní infrastruktury a cestovního ruchu byly vystavěny chodníky, cyklostezky a agrostezky, zpracována byla energetická koncepce, vznikly také projekty eliminující znečištění vodních toků. To je jen malý výčet projektů sdružení, které se do značné míry inspiruje u zahraničních partnerů v celé střední Evropě. 

 

Tipy na výlety

V Komorní Lhotce vás uzdraví pijavice nebo holý led

Wellness najdete všude, ale bylinné lázničky leží pouze v Komorní Lhotce. Za nádherný odpočinek po dlouhých beskydských výletech mohou návštěvníci vděčit místnímu sedlákovi. Ten na svém pozemku objevil v roce 1860 léčivý pramen a v jeho sousedství vybudoval tři primitivní dřevěné vany. Dnes se ve stylové dřevěné budově můžete těšit na koupele z bylin, masáže nebo gemmoterapii, což je léčba pupeny rostlin. Největší specialitou je však hirudoterapie, tedy přikládání pijavice lékařské na tělo. Na opačném konci Komorní Lhotky zažijete něco zcela jiného. Místní finská sauna patří k nejznámějším v Beskydech. Nezapomenutelné je především zimní saunování, kdy si musíte čas od času z ochlazovacího bazénku vysekat led patou.

 

Staronový olympijský sport je v Ropici zážitkem pro každého

Již dávno neplatí, že golf je snobským sportem pro bohaté lidi. Důkazem toho je golfové hřiště v Ropici, ale také další golfové kluby v Regionu Beskydy. Parádní výhledy na hřebeny Beskyd z nádherně upravených trávníků si může užít prakticky každý. Dostupné jsou kurzy pro začátečníky, při kterých noví hráči obdrží základní výbavu pro staronový olympijský sport. Krásu golfu v Ropici si můžete užívat na veřejném hřišti, které společně s ostatními fairwayi a greeny patří mezi dest nejhezčích v České republice. Aby také ne, osmnáctijamkové hřiště navrhl rakouský architekt Erhardt.

 

Výlet za mýty a poklady beskydské Goduly

Vrchol Godula je neobvykle předsazen před všemi beskydskými hřebeny. Proto není divu, že se k němu váže neobvyklé množství pověstí. Pěkným výletem pro rodiny s dětmi je putování po naučné stezce pokladů, která vychází z Řeky a má celkem sedm zastavení. Během nenáročné túry se seznámíte s některými taji a záhadami Beskyd i hory Goduly. Na kopci na vás čekají krásné výhledy do dalekého okolí, poblíž vrcholu najdete také dva památníky. Pokud vám přijde cesta na Godulu krátká, můžete odtud pokračovat dále po některé z turistických tras, například na beskydský hřeben Ropice.

 

Jediná Řeka, která baví v zimě i v létě

Obec Řeka je zaříznutá v hlubokém údolí potoka Ropičky mezi beskydskými hřebeny Javorového a Ropičky. Díky své horské poloze nabízí aktivní vyžití především pro sportovce, ale také pro nenáročné rodiny s dětmi. V zimě láká turisty jedna z nejdelších beskydských sjezdovek pod horou Příslopem. Vlek lyžařského areálu využívají také běžkaři, kteří z Příslopu mohou pokračovat nenáročnou hřebenovkou. V letních měsících potěší Řeka příznivce pěších túr toulkami klidnou částí Beskyd, ale také vyznavače jízdy na horských kolech. Ti nejčastěji vyjíždějí směrem k chatě Slavíč nebo na vrchol Javorového.

 

Horský hřeben plný pramenů, chat a lesních plodů

Prameny lákaly lidi od dávných dob a dnes to není jiné. Pokud se vydáte z Komorní Lhotky po hřebeni Prašivé až na Ropici a posléze zpět do Řeky, objevíte nejeden pramen. Nejblíže červené turistické trase pod vrcholem Čuplu se nachází pramen Stonávky, tedy říčky, jejíž jméno nese celý mikroregion. Kromě něj na hřebenovce narazíte hned na tři turistické chaty, v letních měsících pak objevíte hromadu borůvek. Pokud rádi houbaříte, zkuste na chvíli sejít ze značené turistické trasy do lesa. Třeba se do údolí vrátíte s bohatou nadílkou.