186

km2

11 784

obyvatel

1995

založeno

10

obcí

Řeka Morávka dala název sdružení obcí, jehož území se nachází mezi jejím pramenem nedaleko slovenských hranic pod Bílým Křížem a soutokem s řekou Ostravicí u Frýdku-Místku. Větší polovinu území tvoří beskydské masivy Lysé hory, Travného, Ropice a Polomu. Mezi horskými hřebeny protékají řeky Morávka a Mohelnice, které přecházejí do krajiny Podbeskydské pahorkatiny. Mikroregion zaujme především beskydskou přírodou, která je protkána sítí cyklotras a pěších turistických stezek. Proslulá je především zdejší čistá voda, která dala vzniknout několika pivovarům, včetně toho nejznámějšího nošovického. Významnou krajinnou dominantu vytvořily v nedávné době výrobní závody významné světové automobilky.    

Sídlo a adresa

Dobrá
Obecní úřad Dobrá,
Dobrá 230,
739 51 Dobrá

Kontakty

+420 720 512 876
 

Odpovědné osoby

 
předseda: Marek Kaniok,
DiS.(starosta Pražma)
místopředseda: Ing. Dana Nováková (starostka Vyšních Lhot)

Sdružení obcí povodí Morávky je prvním formálně založeným mikroregionem v Regionu Beskydy. Spolupráce mezi obcemi byla oficiálně stvrzena již 18. října 1995. Obce sdružení dnes čítají 12 tisíc obyvatel na 186 km². S ohledem na předpoklady mikroregionu se větší část projektů a aktivit obcí zaměřuje na podporu cestovního ruchu a ochranu životního prostředí. Zajímavými projekty, které spojily turismus s ekologií, jsou například realizace naučných stezek Skalická Morávka, Prašivá a Prameny Morávky.

 

Tipy na výlety

Z Morávky za skrytými zajímavostmi Beskyd

Morávka je ideálním výchozím místem na výlety do mnoha koutů Beskyd. Ať se odsud vydáte na jakoukoliv světovou stranu pěšky, na kole nebo na lyžích, vždy najdete tiché lesy a klidná údolí. Asi největší výzvou je výstup na vrchol Travného, který patří mezi nejvyšší beskydské hory. Po cestě narazíte na trosky bunkru partyzánů, kteří zde působili na konci druhé světové války. Zcela jiný ráz mají výlety na hřeben mezi vrcholem Ropice a chatou Slavíč. Hluboko mezi kopce se zařezávají údolí divokých horských potoků. V nich se skrývá nejedno překvapení. Tak třeba na modré značce nedaleko rozcestí U Bebků najdete pamětní kámen, který připomíná, že zde vyrostl vánoční strom pro vatikánské svatopetrské náměstí v roce 2000. Nejpěknější je však naučná stezka, která vás z centra obce dovede kolem přehrady Morávka až k pramenu stejnojmenné řeky.

 

Dřevěný kostel na Prašivé, který vznikl díky jelenovi

Na Prašivou můžete vyjet pohodlně autem, vyjít pěšky po turistické stezce od malého pivovaru ve Vyších Lhotách, případně vyzvat prudký kopec na kole. Odměnou za zdolání hory vám bude nádherný dřevěný kostel, který vznikl díky rozzuřenému jelenovi. Místní hrabě Jiří z Oppersdorfu se totiž rozhodl v roce 1640 jeho výstavbou poděkovat Bohu za záchranu před divokým zvířetem. Kostel je dnes jednou z nejstarších dřevěných církevních staveb v regionu Beskydy. Prašivou protíná stejnojmenná naučná stezka, která má v celé republice unikátní hvězdicovitý tvar. Stezka ve svých 6 trasách propojuje 11 obcí mikroregionu a sousedních obcí. Trasa čítá 22 naučných tabulí o historii, pověstech, přírodě i technických zajímavostech a dvě výhledová panoramata.

 

Lysá hora z Visalají s čelovkou

Výlet na Lysou horu je nejklidnější a nejkrásnější po setmění. Jen vy a svit čelovky zářící v temné krajině. Na vrcholu Lysé hory až do osmé hodiny večerní čekají otevřené hospůdky a nádherné výhledy na kraj plný svítících a blikajících světýlek. Pokud si na večerní výšlap netroufáte, čekají na vás v průběhu slunečných dní jiná panoramata. Na dosah ruky se tyčí masiv Smrku, za kterým pokračují Beskydy až k Radhošti. V údolí řeky Ostravice leží Frýdlant, dále na sever pak Frýdek-Místek a Ostrava. Na opačné východní straně přehlédnete přes hřeben Gruně na slovenskou Malou Fatru.

 

Nošovice s vůní pivovarského sladu a automobilového benzinu

Z celé řady vrcholků Regionu Beskydy můžete spatřit dvě výrazné stavby. Nošovický pivovar s automobilkou září v krajině do dálky, současně do dálek celého světa vyváží auta a pivo. Po výletu do hor se mohou zájemci zastavit v obou provozech a absolvovat exkurzi. Zatímco prohlídka pivovaru je možná prakticky denně, návštěva automobilky má přísnější pravidla a je možné ji absolvovat jen na základě rezervace s několikadenním předstihem. Obě exkurze však představují úžasný zážitek. Jedna z nejmodernějších montážních linek světa a jeden z nejmladších českých pivovarů rozhodně stojí za to vidět na vlastní oči.

 

Výlet za skvrnitým symbolem Beskyd na Travný

Pokud vám nevadí brzké ranní vstávání do mokrého počasí, pak máte šanci narazit na jeden ze symbolů Beskyd, mloka skvrnitého. Vzácné setkání na vás čeká hned na několika místech Regionu Beskydy. Velmi často se mlok nachází na vlhkých západních svazích Travného nad obcí Krásná v blízkosti potoků svažujících se do údolí Mohelnice. Deštivé dny tráví mlok na různých lesních cestách poblíž modré turistické značky. Za hledáním černo-žlutého samotáře se však vydejte velmi tichým krokem. Jedině tak před vámi tento vzácný a silně ohrožený obojživelník neuteče.