56,3

km2

59 000

obyvatel

2002

založeno

5

obcí

Dobrovolný svazek obcí Olešná se rozprostírá na území, které je od druhé poloviny minulého století spjato především s těžbou černého uhlí. I přesto, že se na horizontu rýsují často těžní věže a komíny, je podbeskydská krajina v povodí dolního toku říčky Olešné atraktivní. Z roviny kolem druhé významné řeky Ostravice vystupují na obou březích prudké kopce, ze kterých se nabízí pěkné výhledy nejen na Moravskoslezské Beskydy, ale také na část Moravské brány a Moravskoslezského kraje. Území je protkáno sítí cykloturistických tras, které vedou k nejzajímavějším památkám mikroregionu. Cyklotrasy často začínají a končí v největším městě Frýdku-Místku. To je přirozeným centrem nejen Regionu Beskydy, ale také celého Pobeskydí. Svou historií, infrastrukturou a atraktivitami je současně hlavním lákadlem pro návštěvníky.

Sídlo a adresa

Sviadnov
Dobrovolný svazek obcí Olešná
Na Drahách 119
739 25 Sviadnov

Kontakty

+420 558 655 108
 

Odpovědné osoby

Mgr.David Novák, předseda svazku
Zdeňka Šebestová, místopřesedkyně svazku
Alena Máchová, účetní svazku

Členské obce

Dobrovolného svazku obcí Olešná


Dobrovolný svazek obcí Olešná byl založen 29. května 2002. Kromě Statutárního města Frýdek-Místek sdružuje obce Staříč, Sviadnov, Žabeň a čtyřtisícový Paskov, který se stal městem v roce 2011. Celkem žije na 59 kilometrech čtverečních 56 tisíc obyvatel. Obce a města mikroregionu spolupracují na projektech, které se týkají různých oblastí veřejného života. Důležité aktivity řešili v minulosti představitelé obcí především v oblasti sociální a dopravy. Kromě toho obce společně podporují komunitní život prostřednictvím několika vzdělávacích, kulturních a sportovních akcí. 

 

Tipy na výlety

Frýdek-Místek a jeho 750 let stará historie

Frýdek a Místek jsou jedny z nejstarších sídel Pobeskydí. V roce 2017 oslaví spojené dvojměstí rovných 750 let své existence. Ve Frýdku-Místku můžete navštívit hned dvě historická jádra. Ve slezském Frýdku na kopci nad Ostravicí objevíte kromě starých měšťanských domů a kostela svatého Jana Křtitele také několikrát přestavovaný renesanční zámek. Ten byl původně ve 14. století vybudován jako gotická tvrz. Zámek je sídlem Muzea Beskyd s celou řadou expozic a výstav. Obklopuje jej park, který rozhodně stojí za krátkou procházku. Z parku můžete, jak říkají posměvačně Místečané, obdivovat to nejhezčí na Frýdku – což je údajně výhled na Místek. Na první pohled vás za řekou Ostravicí zaujmou především věže dvou kostelů – svatého Jakuba a svatých Jana a Pavla. Ty jsou dominantami místeckého centra.

 

Pouť za frýdeckými zázraky

Největší množství návštěvníků Frýdku z blízkých i vzdálených míst má na svědomí soška Panny Marie. Tu údajně objevili dělníci v polovině 17. století na kopci nedaleko místního zámku. Netrvalo dlouho a na místo začala proudit procesí poutníků. Proto zde byl v období let 1740-1759 postaven barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který v roce 1999 povýšil papež Jan Pavel II. na baziliku. Charakteristickou stavbu se dvěma bílými věžemi obklopuje zahrada s křížovou cestou. Poutním místem spojeným s dalšími zázraky je také pramen vody v nedalekém Hájku. Svatá voda má údajně léčivé účinky. A tak nezbývá, než se o tom přesvědčit na vlastní kůži během výletu do Frýdku.

 

Výlet na Palkovické hůrky za klidem a vůní lesa

Palkovické hůrky jsou nenápadné, ale vcelku vysoké pohoří, které vystupuje nad řekou Olešnou. Hůrky jsou oblíbeným místem všech, kteří mají rádi výlety do klidných a málo navštěvovaných, přesto však nádherných lesů. Od přehrady Olešná lze na Palkovické hůrky vystoupat po modré turistické značce, popřípadě po cyklotrase 6003. Oblíbeným cílem turistů je rozhledna pod vrcholem Kabátice, která po zdolání rovné stovky schodů nabízí výhled na celý Frýdek-Místek a Podbeskydí. Za návštěvu stojí také včelařský naučný areál v Chlebovicích přímo pod rozhlednou. V budově bývalého fojtství najdete muzeum a skanzen včelařství.

 

Přehrada Olešná dvakrát jinak

V okolí přehrady Olešné na okraji Frýdku-Místku si užijete skvělý volný čas. Pokud máte raději aktivní výlety, vezměte si s sebou kolečkové brusle nebo kolo a projeďte se kolem Olešné po čtyři a půl kilometrů dlouhé stezce. Přitom si vychutnáte výhledy na Beskydy, kterým vévodí Lysá hora. Z hráze přehrady pak budete mít před sebou celý Frýdek-Místek. Pokud ale pojedete z náročného výletu z jiného místa v Regionu Beskydy a budete chtít po náročném dni odpočívat, nezapomeňte si do batohu sbalit plavky. Na Olešné na vás totiž čeká několik bazénů, tobogánů a jiných vodních atrakcí, které můžete celoročně navštívit v místním aquaparku.

 

Ve Staříči můžete vysoko do oblak a hluboko do země

Několik výrazných kopců se tyčí v okolí obce Staříč. Ze všech je po celý rok nádherný výhled do Podbeskydské krajiny, ale také na pohoří Beskydy a dokonce i Jeseníky. Jeden z nich však nabízí lepší výhled, to díky třicet metrů vysoké rozhledně. Na vrchol Okrouhlá vás dovede cyklostezka 6003, nezapomeňte si ale výstup na rozhlednu zamluvit předem. Pokud nebudete mít vhodné počasí na výhledy do okolí, můžet fárat dolů do dolu. Ve Staříči se nachází uměle vybudovaný podpovrchový důl, ve kterém se ve 150 metrů dlouhých chodbách seznámíte s prací horníků. Také návštěvu této cvičné štoly je nutné rezervovat před návštěvou.