Co vás napadne, když uslyšíte, že tradice ukrytá ve dřevě ožívá? Děti ze Základní školy v Turzovce a Základní školy v Nošovicích už představu mají.
V pátek 8. dubna se zúčastnily folklorního semináře s názvem „Čarovná studnička“ a už vědí, jak zpívá dřevo v rukou hudebníků, co dělají etnografové nebo jaký je rozdíl mezi pastýřskou píšťalou, koncovkou a fujarou. Děti se seznámily s řadou strunných, dechových i rytmických hudebních nástrojů a hru na některé si také mohli sami vyzkoušet.
Hudební pásmo zaujalo děti i dospělé. Zejména hra na různé hudební nástroje děti doslova přikovala k židlím. Se zájmem poslouchaly hru na housle, heligonku, akordeon, různé flétny a píšťaly či rytmické nástroje. Nechyběla ani hra na hřeben či exotickou kalimbu. Protože hudební pásmo bylo věnováno tradicím, folkloru a etnografii nezapomněli lektoři ani na zpěv a tanec. Děti společně s lektory zpívaly lidové písně, naučily se základní taneční krok, dvojkrok, poskok a společně zatančily jednoduchý kruhový tanec v doprovodu zpěvu a heligonky. Na závěr lektoři uspořádali malý kvíz. V něm si ověřili vědomosti a pozornost malých posluchačů.
Setkání s názvem „Čarovná studnička“ bylo realizováno v rámci projektu „Keď tradícia v dreve ukrytá ožíva“, číslo: SK/FMP/6c/06/020 financovaného z programu INTERREG V-A Slovensko – Česká republika 2014 – 2020 Fond malých projektů