První červencovou neděli se v Turzovce uskutečnil úvodní ročník dětského folklorního festivalu „Beskydské krpčeky“, na kterém se prezentovaly dětské folklorní soubory z Kysuc a severní i východní Moravy. Slavnostní průvod účinkujících přinesl pod pódium logo festivalu a jeho symbol – taneční krpčeky. Zvuky fujar pak zahájily svátek folkloru v Turzovce.
V areálu letního amfiteátru, který prošel výraznou rekonstrukcí, propukla oslava lidové slovesnosti, písní a tanců, slavnost muzikantských tradic československého příhraničí, jejíž cílem bylo představit odborné i laické veřejnosti bohatství a krásu lidového umění, a to v podání těch nejmenších. Dětské soubory z Moravy a Slovenska se pravidelně střídaly na pódiu a spolu s nimi i pečlivě připravené choreografie jednotlivých vystoupení. Byla to okouzlující, pestrá podívaná citlivě protkaná slovem moderátorky, která přiblížila jednotlivé soubory, jejich historii, domovský region a představila umělecké vedoucí. Turzovka tak založila tradici dětských folklorních festivalů, které v následujících letech doplní sérií letních kulturních akcí města.
Symbolem festivalu se staly taneční botky ušité bez použití kopyta z jednoho kusu přírodní, většinou hovězí kůže, užívané na Valašsku, Lašsku i na území Kysuc, kterým se říká krpce, nebo zdrobněle krpčeky – „beskydské krpčeky“.
„Dětský folklorní festival Beskydské krpčeky“ byl realizován v rámci projektu „Keď tradícia v dreve ukrytá ožíva“, číslo: SK/FMP/6c/06/020 financovaného z programu INTERREG V-A Slovensko – Česká republika 2014 – 2020 Fond malých projektů. Hlavním přeshraničním partnerem tohoto projektu bylo sdružení Region Beskydy se sídlem ve Frýdku-Místku.
Region Beskydy děkuje za účast na festivalu:
Folklornímu souboru Ondrášek z Frýdku-Místku pod vedením Ivy Jurenkové, Lenky Dujkové a Leony Konopáčové
Cimbálové muzice Ondrášek pod vedením vedoucího muziky a cymbalisty Karla Plundera
Dětskému folklornímu souboru Paskovjanek z Paskova pod vedením Zdenky Švachové
Folklornímu souboru Valášek z Horní Lidče pod vedením Vlaďky Bistré, Markéty Důbravové, Silvie Matůšové a Markéty Mikeskové