Téměř tři desítky starostů Euroregionu Beskydy si vyměnili zkušenosti v rámci studijní cesty do slovenských obcí v regionu Orava. Starostové postupně navštívili obce Klin, Oravská Polhora, Zubrohlava, Krušetnica a Breza, kde si prohlédli nejen turistickou a občanskou infrastrukturu, ale také například třídírnu odpadů v obci Breza, kterou provozuje „Združenie Biela Orava“.

V rámci dvoudenní cesty, která proběhla na počátku listopadu, navštívili představitelé měst a obcí české části Euroregionu Beskydy Slovensko, konkrétně oravský region. Prvním zastavením byla obec Klin, která je známá nejvyšší sochou Krista na Slovensku a nejkrásnějším výhledem na oravské obce obklopující Oravskou přehradu. Velmi zajímavou zastávkou cesty byla Oravská Polhora známá prameništěm slané vody s podobným složením jako má Mrtvé moře. Právě díky tradici solných lázní vzniklo v centru obce inhalatorium slané vody a odpařovna slané vody se sušírnou soli. Velice zajímavá byla také návštěva živého muzea hudebních tradic v „Európském centru gajdošskej kultury“. Kdo by to byl řekl, že dudy stejně jako fujary mají kořeny na Oravě.

Neméně zajímavá byla návštěva obce Krušetnica, která je jedním ze zimních středisek Oravy. Nachází se zde unikátní muzeum kávy s řadou jedinečných exponátů souvisejících s pražením a přípravou kávy. Za zmínku stojí například mozaika z kávových zrnek, která zdobí stěny expozice. Návštěvníci mohou i ochutnat kávu připravenou tradičními způsoby.

Mikroregion obcí a měst oravského regionu s názvem „Združenie Biela Orava“ se od roku 2004 věnuje sběru a třídění odpadů. Sdružení provozuje třídírnu odpadů a právě ta byla rovněž cílem jedné ze zastávek studijní cesty.

Studijní cesta na Oravu byla realizována díky finanční podpoře statutárního města Frýdek-Místek.

 

20231109 105122

20231109 144544

20231109 161218

20231110 090127

20231110 092529

předchozí zpět na výčet další