5. a 6. září 2024 ve slovenském městě Skalica zasedala Česko-slovenská mezivládní komise pro přeshraniční spolupráci. Předmětem zasedání bylo krizové plánování a civilní ochrana, činnosti operačního střediska při mimořádných událostech, zhodnocení programu Interreg nebo budoucnost politiky soudržnosti po roce 2027.

Jednalo se již o 21. zasedání Česko-slovenské mezivládní komise pro přeshraniční spolupráci. Českou delegaci vedl Leo Steiner, vrchní ředitel sekce evropských a národních programů Ministerstva pro místní rozvoj. Dalšími českými zástupci byli: velvyslanec české republiky na Slovensku Rudolf Jindrák, předsedkyně české části Euroregionu Beskydy a senátorka Helena Pešatová, zástupci euroregionů a krajů v československém příhraničí.
„Programy přeshraniční spolupráce Interreg jsou oblíbený nástroj podpory územního rozvoje v českém příhraničí. Jsem přesvědčený, že tak jako v minulosti přispějí k realizaci záměrů, které zlepší ekonomickou a sociální situaci obyvatel na obou stranách hranic a zároveň přiblíží region i jejím návštěvníkům,” řekl vrchní ředitel sekce evropských a národních programů Leo Steiner.
Předsedkyně české částí Euroregionu Beskydy Helena Pešatová podtrhla význam programu přeshraniční spolupráce slovy: „Cílem programu Interreg Slovensko-Česko je podpora projektů s přínosem pro obě strany hranice. Program umožňuje přeshraniční spolupráci na projektech, které posilují ekonomickou situaci příhraničí, zlepšují vzdělávání, životní prostředí, podporují kulturu a cestovní ruch. Tato iniciativa směřuje k posílení přeshraniční spolupráce a udržitelnému rozvoji (nejen) našeho regionu.“

Celkový rozpočet programu přeshraniční spolupráce Interreg Slovensko – Česko pro období 2021-2027 je téměř 107 milionů EUR, z toho 85 milionů EUR tvoří příspěvek z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR).

Na zasedání se prezentovaly například společné aktivity slovenského Hasičského a záchranného sboru s Hasičským a záchranným sborem České republiky. Sdílené poznatky a zkušenosti, zejména z oblasti operačního řízení a požární prevence, byly přínosem pro obě strany. Mezi nejvýznamnější aktivity patřilo nasazení hasičských sborů při likvidaci lesních požárů v Českém Švýcarsku a spolupráce styčných důstojníků při řešení následků uprchlické krize.

Komise pro přeshraniční spolupráci vznikla už v roce 2000. Jejím posláním je vytváření příznivých právních, ekonomických, finančních a obchodních podmínek v zájmu oboustranně výhodného rozvoje podnikání, hospodářských a jiných aktivit v rámci spolupráce obou republik.

 

F 4 zasedn

F 3 zasedn

F 2 zasedn

F 1 zasedn

F 5 podpis protokolu

předchozí zpět na výčet další