V polovině dubna zorganizoval Region Beskydy pro starosty členských obcí české a slovenské části euroregionu studijní cestu na Jesenicko do Euroregionu Praděd. Cílem cesty zrealizované v rámci projektu „Inspirujeme se navzájem“ programu Interreg Slovensko-Česko byly obce Bernartice, Bílá Voda, Česká Ves a město Zlaté Hory. Starostové beskydských obcí byli konfrontováni s následky ničivé povodně, která zasáhla region v září 2024, seznámili se alternativními způsoby zajištění vzdělávání v povodní nejpostiženějších obcích, ale také s projekty občanské vybavenosti či projekty zaměřenými na podporu a rozvoj cestovního ruchu.
Dechberoucí příběh Tančírny v Račím údolí odvyprávěl starosta obce Bernartice Mgr. Aleš Chromík. Zdůraznil, že budovu secesní tančírny před válkou hojně využívanou turisty i místními k tanečním zábavám a nedělním čajům s kulturním programem, od 50. let 20. století chátrající v důsledku vylidnění sudetských oblastí a zestátnění objektu, zachránila až na počátku 21. století obec Bernartice, a to díky kompletní rekonstrukci. Starosta obce Bílá Voda Ing. Miroslav Kocián seznámil účastníky s historií i současností obce. Zdůraznil, že obec byla domovem řádových sester, které byly v 50. letech 20. století internovány do Bílé Vody v rámci akce vyklízení ženských řádů. Pohnutou historii obce, její vzestupy a pády, přibližuje „Muzeum izolace, internace a integrace“, které bylo společně s jedinou výrobnou hostií v České republice také cílem exkurzí beskydských starostů.
Zlaté Hory jsou neodmyslitelně spojeny s těžbou zlata a dalších kovů. Proto cílem exkurzí v rámci studijní cesty byly projety úzce spojené s těžbou, avšak zaměřené na podporu a rozvoj cestovního ruchu. Poštovní štola či zlatokopecký skanzen jsou dodnes ukázkou zručnosti a umu našich předků, důmyslného využívání vody k těžbě, ale také ukázkou tvrdé práce místních obyvatel. Dalšími cíli cesty ve Zlatých Horách bylo poutní místo Maria Hilf, turistické informační centrum, Galerie Zlatá 92 sloužící k výstavám a koncertům nebo spolkové činnosti. Průvodcem v rámci všech exkurzí Zlatými Horami byl starosta města Ing. Milan Rác.
Posledním zastavením studijní cesty byla obec Česká Ves, jedna z nejvíce zasažených obcí České republiky zářijovou povodní. V České Vsi starostové navštívili modulární školu otevřenou po povodni v prosinci 2024, původní školu, ve které probíhala rekonstrukce, a cestou k autobusu se starostové prošli obcí podél říčky Bělá. Obcí a školou provázel starosta obce Česká Ves Ing. Petr Mudra a ředitel ZŠ Česká Ves Mgr. Filip Worm. Oba zaujatě přiblížili život v obci v průběhu povodně a poté, co opadla velká voda, podělili se o zkušenosti se zvládáním takto složitých krizových situací, zkušenostmi s fungováním IZS, s pomocí armády a dalších složek.
Děkujeme starostům všech obcí za pomoc s organizací studijní cesty a skvělé provázení, díky kterému se účastníci dozvěděli řadu důležitých a potřebných informací, které mohou zúročit při práci ve své obci.
Studijní cesta byla realizována v rámci malého projektu „Inspirujeme se navzájem“, číslo FMP/MI/01/03_CZ, programu Interreg Slovensko – Česko 2021-2027, Fond malých projektů Euroregiónu Bílé-Biele Karpaty
Inspirujeme se navzájem – studijní cesta