Tipy na výlet

Prameny lákaly lidi od dávných dob a dnes to není jiné. Pokud se vydáte z Komorní Lhotky po hřebeni Prašivé až na Ropici a posléze zpět do Řeky, objevíte nejeden pramen. Nejblíže červené turistické trase pod vrcholem Čuplu se nachází pramen Stonávky, tedy říčky, jejíž jméno nese celý mikroregion.

Řeka je zaříznutá v hlubokém údolí potoka Ropičky mezi beskydskými hřebeny Javorového a Ropičky. Díky své horské poloze nabízí aktivní vyžití především pro sportovce, ale také pro nenáročné rodiny s dětmi. V zimě láká turisty jedna z nejdelších beskydských sjezdovek pod horou Příslopem.

Vrchol Godula je neobvykle předsazen před všemi beskydskými hřebeny. Proto není divu, že se k němu váže neobvyklé množství pověstí. Pěkným výletem pro rodiny s dětmi je putování po naučné stezce pokladů, která vychází z Řeky a má celkem sedm zastavení.

Již dávno neplatí, že golf je snobským sportem pro bohaté lidi. Důkazem toho je golfové hřiště v Ropici, ale také další golfové kluby v Regionu Beskydy. Parádní výhledy na hřebeny Beskyd z nádherně upravených trávníků si může užít prakticky každý. Dostupné jsou kurzy pro začátečníky, při kterých noví hráči obdrží základní výbavu pro staronový olympijský sport.

Wellness najdete všude, ale bylinné lázničky leží pouze v Komorní Lhotce. Za nádherný odpočinek po dlouhých beskydských výletech mohou návštěvníci vděčit místnímu sedlákovi. Ten na svém pozemku objevil v roce 1860 léčivý pramen a v jeho sousedství vybudoval tři primitivní dřevěné vany. Dnes se ve stylové dřevěné budově můžete těšit na koupele z bylin, masáže nebo gemmoterapii, což je léčba pupeny rostlin.

Pokud vám nevadí brzké ranní vstávání do mokrého počasí, pak máte šanci narazit na jeden ze symbolů Beskyd, mloka skvrnitého. Vzácné setkání na vás čeká hned na několika místech Regionu Beskydy. Velmi často se mlok nachází na vlhkých západních svazích Travného nad obcí Krásná v blízkosti potoků svažujících se do údolí Mohelnice.

Z celé řady vrcholků Regionu Beskydy můžete spatřit dvě výrazné stavby. Nošovický pivovar s automobilkou září v krajině do dálky, současně do dálek celého světa vyváží auta a pivo. Po výletu do hor se mohou zájemci zastavit v obou provozech a absolvovat exkurzi.

Výlet na Lysou horu je nejklidnější a nejkrásnější po setmění. Jen vy a svit čelovky zářící v temné krajině. Na vrcholu Lysé hory až do osmé hodiny večerní čekají otevřené hospůdky a nádherné výhledy na kraj plný svítících a blikajících světýlek. Pokud si na večerní výšlap netroufáte, čekají na vás v průběhu slunečných dní jiná panoramata.

Na Prašivou můžete vyjet pohodlně autem, vyjít pěšky po turistické stezce od malého pivovaru ve Vyších Lhotách, případně vyzvat prudký kopec na kole. Odměnou za zdolání hory vám bude nádherný dřevěný kostel, který vznikl díky rozzuřenému jelenovi. Místní hrabě Jiří z Oppersdorfu se totiž rozhodl v roce 1640 jeho výstavbou poděkovat Bohu za záchranu před divokým zvířetem.

Morávka je ideálním výchozím místem na výlety do mnoha koutů Beskyd. Ať se odsud vydáte na jakoukoliv světovou stranu pěšky, na kole nebo na lyžích, vždy najdete tiché lesy a klidná údolí. Asi největší výzvou je výstup na vrchol Travného, který patří mezi nejvyšší beskydské hory. Po cestě narazíte na trosky bunkru partyzánů, kteří zde působili na konci druhé světové války.