Zakládání „jánských ohňů“ je tradice svázaná s letním slunovratem, kdy podle legendy mají živly země, voda a oheň největší moc. Nejen v Beskydech se na svatojánskou noc na návrších pálily ohně. Slavnost doprovázel tanec, také se metala žhavá polena a přeskakoval oheň. Bylinkářky zase sbíraly léčivé rostliny, protože se tradovalo, že právě tuto noc mají nejsilnější účinky.

V pranostikách je svatojánská noc považována za počátek léta. A právě s tímto zvykem a mnoha jinými se v Muzeu kysucké dědiny v Nové Bystrici seznámily děti ze ZŠ Turzovka a ZŠ Staré Hamry.

Na dvoudenní výlet za tradicemi vyrazily české a slovenské děti na závěr školního roku. Navštívily ve Staškově rodný dům Jozefa Krónera a naučnou stezku Jozefa Krónera. V Krásnu nad Kysucou vystoupaly podél netradiční křížové cesty k rozhledně U Jantov a prohlédly si okouzlující krajinu Kysuc z výšky. Pak autobus zamířil přímo na Vychylovku. Muzeum kysucké dědiny se stalo pro výletníky na jednu noc domovem. Děti si prohlédly skanzen, seznámily se s lidovými zvyky, vyzkoušely si práci pastevců i rolníků. Večer společně děti zapálily „svatojánský oheň“ – velikou vatru. Po celou dobu je skanzenem provázela paní Darina Bajáková. Četla dětem pohádky, vysvětlovala zvyky spojené s létem a letním slunovratem i běžným životem na vesnici. Druhý den ráno měly děti možnost se projet úvraťovou železnicí, prohlédnout si parní lokomotivy a znovu se proběhnout skanzenem. Při zpáteční cestě nesměla chybět slovenská rarita ve Staré Bystrici – okouzlující dřevěný „Slovenský orloj“ a také zmrzlina.

Věříme, že se všem účastníkům výlet za tradicemi nejen „jánských ohňů“ líbil. 

Setkání s názvem „Pálenie jánskych ohňov“ bylo realizováno v rámci projektu „Rok na dedine plný tradícií a zvykov“, číslo: SK/FMP/11b/07/029, financovaného z programu INTERREG V-A Slovensko – Česká republika 2014 – 2020 Fond malých projektů 

 

 IMG 0748

IMG 0742

IMG 0702

20220622 105313

IMG 0684

předchozí zpět na výčet další