Dvacet starostek a starostů Regionu Beskydy zamířilo za inspirací a dobrou praxí na Slovensko, kde si společně se slovenskými kolegy vyměnili zkušenosti v oblasti komunálních služeb a podpory volnočasových aktivit obyvatel. Cílem cesty byla hornokysucká obec Korňa-slovenská vesnice roku 2023, město Turzovka a lázeňské městečko Rajecké Teplice.

V rámci dvoudenní cesty, která se uskutečnila v závěru dubna, navštívili představitelé měst a obcí české části Euroregionu Beskydy Slovensko, konkrétně Horné Kysuce a Rajeckou dolinu. Prvním zastavením byla obec Korňa pyšnící se titulem „dedina roka 2023“. Starostka obce Korňa paní Marianna Bebčáková představila prostřednictvím filmu a fotoprezentace obec skládající se z téměř čtyř desítek osad. Zdůraznila, že řada drobných projektů, jejichž výstupy je možné vidět v obci, byla realizována prostřednictvím obecního sociálního podniku. V obci je řada míst, které stojí za to navštívit. Patří k nim naučná stezka „Bylinková lékárna“, obecní včelnice, zeď historie, řada vyhlídkových míst nebo ropný pramen. My jsme si vybrali poutní místo Živčáková s monumentální katedrálou i léčivými prameny.

Dalším zastavením cesty bylo město Turzovka založené na přelomu 16. a 17. století „uhorským palatínom Jurajom Turzom“. Zde si účastníci prohlédli výstupy projektů realizovaných v rámci přeshraniční spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020, konkrétně historickou knihovnu a rozhlednu „Na Bukovine“ nad městem. Představitelé moravských obcí si dále prohlédli úřad, muzeum tradiční slovenské dědiny, v rámci kulatého stolu diskutovali se zástupci Turzovky o pokračování přeshraniční spolupráce v oblasti cestovního ruchu, kultury a vzdělávání.

Lázeňské městečko Rajecké Teplice představilo starostům moravských obcí jak turistické atrakce, tak objekty občanské vybavenosti, například zdravotní středisko nebo nový domov pro seniory „Harmónia“ vybudovaný v rámci IROP revitalizací budovy bývalé mateřské školy. Kromě lázeňského komplexu a přilehlého parku si účastníci prohlédli muzeum historie města, železniční stanici s muzeem kolejové dopravy, historické lázeňské domy nebo labutí jezero. Moravští starostové diskutovali s primátorem Rajeckých Teplic a dalšími starosty slovenské části Euroregionu Beskydy o rozvoji regionu a přeshraniční spolupráci.

Společným tématem neformálních rozhovorů ve všech navštívených obcích bylo odpadové hospodářství a jeho financování. Je vidět, že nárůst odpadů, nutnost jeho třídění, ale i poplatky za provoz systémů sběru a shromažďování odpadů jsou žhavým tématem všude.

Studijní cesta byla realizována díky finanční podpoře statutárního města Frýdek-Místek.

 

 

Infocesta 2024 1

Infocesta 2024 2

Infocesta 2024 3

Infocesta 2024 4

Infocesta 2024 5

Infocesta 2024 6

Infocesta 2024 7

předchozí zpět na výčet další