Poutní místo Živčáková ležící v Mikroregionu Horné Kysuce nedaleko slovensko-české hranice přivítalo 2. září 2020 seniory z města Frýdlant nad Ostravicí a Turzovky. 

 

Klub seniorů z Turzovky se stal na počátku září hostitelem setkání českých a slovenských seniorů v rámci projektu „Společně v Euroregionu Beskydy“, které se uskutečnilo na hoře Živčáková a v městečku Turzovka. Klub seniorů z Turzovky srdečně přivítal seniory z Frýdlantu nad Ostravicí – partnerského města Turzovky – a v rámci setkání prezentoval tradiční slovenskou kulturu i pohostinnost. Senioři den před setkáním napekli regionální pečivo – škvarkové pagáče, zelňáky i tvarohové koláče. V kysuckém kroji s heligonkami a lidovými písněmi vítali poutníky před poutním chrámem Panny Marie Matky Církve na hoře Živčáková. Účastníci setkání se dozvěděli spoustu informací o poutním místě i legendách, kterými je hora opředena. Nesměla chybět procházka k léčivým pramenům či účast na bohoslužbě. Odpoledne si všichni společně s průvodkyní prohlédli město Turzovku a v podvečer vyrazili na zpáteční cestu. Účastníci si slíbili, že příště přijedou Slováci na Moravu a seznámí se na oplátku s tradicí smaltu a litiny ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Prezentace ze setkání seniorů pořízená „Turzovskou televizí“:

https://www.youtube.com/watch?v=XMEX9yHpFJo&feature=share

Setkání seniorů v Turzovce bylo realizováno v rámci projektu „Společně v Euroregionu Beskydy“, číslo CZ/FMP/11b/03/050, který je financovaný v rámci Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika Fond malých projektů.

 

IMG 9389

 

IMG 9371

 

IMG 9360

předchozí zpět na výčet další