Slovenská města Nitra, Trenčín a Žilina byla zařazena do druhého kola soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2026. Mezi osmi přihlášenými městy vybrala odborná a nezávislá porota tři účastníky finále. Zařazení do užšího výběru kandidátů na titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) může městům přinést významné kulturní, ekonomické a sociální výhody za předpokladu, že jejich přihláška je součástí dlouhodobé strategie založené na rozvoji kultury. 

Jakmile příslušné slovenské orgány formálně schválí doporučení poroty, budou mít města čas do podzimu 2021 dokončit své přihlášky. Odborná porota koncem roku 2021 vybere jedno slovenské město, které se stane nositelem titulu Evropské hlavní město kultury 2026.

Město Žilina kandiduje na titul Evropské hlavní město kultury 2026 spolu s partnerskými městy Frýdek-Místek (ČR), Bielsko-Biała (PL) a Euroregionem Beskydy pod názvem ŽILINA BESKYDY 2026. Více než formou sebeprezentace se Žilina rozhodla přistupovat ke kandidatuře formou přeshraniční spolupráce, kterou se město symbolicky otevírá a redefinuje svůj evropský a regionální profil a zároveň posiluje společnou značku Beskydy. Představitelé projektu zároveň přiblížili důvody a příležitosti unikátní spolukandidatury s přeshraničními městy Frýdkem-Místkem a Bielsko-Białou, jejich lokálními kulturními institucemi a Euroregionem Beskydy.

Žilina se uchází o titul Evropské hlavní město kultury společně s partnerskými městy Frýdek-Místek v České republice, Bielsko-Biała v Polsku a celým územím Beskyd, které oblast geograficky spojují. Cílem společné kandidatury je bourání mentálních bariér a rozvoj mezinárodní spolupráce. Žilina, Frýdek-Místek a Bielsko-Biała jsou průmyslová a hospodářská centra obklopená Beskydami. Tento viditelný kontrast mezi průmyslovou krajinou a přírodou je charakteristický pro všechna tři města obklopená horami a lesy, které poskytují řadu možností pro turistiku a outdoorové aktivity. Spojení těchto tří aglomerací zapojí do projektu obrovské množství obyvatel (1 385 036 obyvatel v Euroregionu Beskydy) a nespočet kulturních organizací. V oblasti ekonomiky, zejména v automobilovém průmyslu, je žilinský region dobře propojený se svými sousedy, sociální a kulturní spolupráce často nepřekročí formální rámec ukázek kulturního dědictví, regionálního cestovního ruchu a tradičních obchodních výměn. Navzdory silným vazbám, které v regionu fungují, je v oblasti přeshraniční spolupráce stále hodně nevyužitého potenciálu, a to hlavně v kultuře a kreativním průmyslu. 

Obrzek1

Pro více informací můžete navštívit webové stránky nebo facebook Žiliny:

https://zilina2026.eu/

https://www.facebook.com/Zilina2026/

předchozí zpět na výčet další